Vnútroblok a okolie domu

V tejto podstránke sa budeme zaoberať najmä naším okolím. To znamená, že tu budú pribúdať názory, podnety a riešenia napr. predzáhradok, riešenie vnútrobloku 73 -59 a jeho malého ihriska atď. A samozrejme aj čo sa týka nášho blízkeho životného prostredia, samozrejme v rámci našich možností a právomocí. Čokoľvek budete mať na srdci napíšte do diskusného fóra, aby mali aj ostatní susedia prehľad.
 
                                          
 
 
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Uverejnené 1.7.2022
VÝZVA
Ak náhodou máte doma nádobu, najlepšie nerezovú alebo smaltovanú (nie plastovú), plytkú, ktorá by slúžila ako napájadlo pre vtákov a ježkov, pritom ju v domácnosti už nepotrebujete, prosím darujte nám ju do projektu Zelená Chrenová 2.etapa, ktorý realizujeme pred domom 568 vchody 77 a 79. Blížime sa ku koncu jeho realizácie a chceme zriadiť aj takúto maličkosť, ktorá v horúčavách určite pomôže. Prosím pošlite mi fotku do mailu (   zastupcavlastnikov.nm@gmail.com   ) prípadne aj s rozmermi, aby sme posúdili vhodnosť vašej nádoby. Nič nové nekupujte, ide aj o to, aby sme využili staré nepoužívané veci.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
Uverejnené 11.4.2022
Zelená Chrenová 2. etapa


Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nitrianskej komunitnej nadácie v grantovom programe Inovatívne s Foxconnom.

 
 
Povolenie mesto Nitra predzáhradky 77-79.pdf  
Nákres rozmietnenia prvkov:
NM 77-79 Nákres rozmiestnenia záhonov.png


Okolie nášho domu bude zase raz o niečo krajšie a najmä zdravšie. Partia susedov dala hlavy dokopy a postavili projekt "Zelená Chrenová 2. etapa", ako nasledujúci po prvej etape vyvýšených záhonov vo vnútrobloku.
V predzáhradkách vchodov 77 a 79 (so súhlasom odboru životného prostredia mesta Nitra) vzniknú účelové vyvýšené záhony pre pestovanie kuchynských a okrasných rastlín. Tiež vybudujeme "sadbového slimáka". Projekt je však zacielený aj na pomoc drobným živočíchom vybudovaním brlohov pre ježkov, napájadiel pre vtáctvo, veveričky a ježkov, osadením hmyzích domčekov pre užitočný a opeľivý hmyz.
Viac nájdete na stránkach Nitrianskej komunitnej nadácie, z ktorej sme obdržali grant vo výzve
                                                    "Inovatívne s Foxconnom 2022"
Náš projekt sa stal úspešným na základe výberu hodnotiacej komisie zloženej zo zástupcov Foxconn a správnej rady NKN, jedným zo siedmich úspešných z celkového počtu 22 uchádzajúcich sa projektov.
Ďakujeme NKN a hodnotiacej komisii za ich dôveru.
Ďakujeme spoločnosti Foxconn Slovakia, spol. s.r.o za financovanie nášho projektu.
 
Symbolický šek
 
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
Uverejnené 14.5.2020
Vyvýšené záhony vo vnútrobloku - realizácia

 Povolenia dotknutých subjektov pre užívanie parciel a osádzanie prvkov vo vnútrobloku:
Povolenie pre vnútroblok Biskupstvo Nitra.pdf
Povolenie pre vnútroblok mesto Nitra.pdf

 
2. a. 8. mája sa uskotočnili dve brigády pre zriadenie "Vyvýšených záhonov" bilinkovej záhrady vo vnútrobloku nášho domu.
Ďakujeme:
O2 Férovej nadácii za udelený grant vo výške 1500€, za čo sa nakúpili samotné kvetináče a bilinky.
Tiež poďakovanie patrí mestu Nitra za poskytnutie kompostu z mestskej kompostárne a zabezpečenie jeho dovozu.
No a tiež aj spoločnosti SVS Nitra, ktorá nám zabezpečila a doviezla zeminu, tá sa vo finálnej fáze zmiešavala s kompostom a vznikla tak kvalitnejšia a výživnejšia pôda pre rastlinky.
Vďaka tiež patrí Ľubomírovi Paulovičovi, Márii Grežovej a Róbertovi Mikulášikovi, ktorí projekt pripravili, za čo im tiež patrí vďaka a veľká vďaka patrí aj ostatným skvelým susedom, ktorí prišli a zamakali. Spoločne to ide, sme sa presvedčili.
 
Prosím chráňme si túto záhradku, je to vzácnosť pre nás všetkých, aby slúžila pre úžitok. Každý si môže prísť odtrhnúť bilinku do hrnca, ale z mierou. Treba však ešte aspoň mesiac dva vydržať, nech sa rastliny poriadne uchytia.
 
V rámci brigády sa tiež vyplnili nerovnosti pri nedávno zrekonštruovaných chodníčkoch ku krčkom (smetiakom) a kompost si navozili aj viacerí susedia do predzáhradiek, o ktoré sa starajú, keďže v nich nie je príliš kvalitná pôda. Pomohli sme si tak navzájom vo viacerom.
Pozri si video z realizácie:  Vyvýšené záhony - Zelená Chrenová
 
Odvysielali a napísali o nás:
 
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Uverejnené 20.12.2019
Vyvýšené záhony vo vnútrobloku
 
Na záver novembra 2019 neformálna skupina obyvateľov v zložení Ľubomír Pavlovič, Mária Grežová a Róbert Mikulášik vypracovala projekt Férovej nadácie O2, pre zriadenie vyvýšených záhonov, ako občianske pokračovanie revitalizácie nášho vnútrobloku, ktoré sme započali v roku 2018.
Dnes nám prišlo potvrdenie o úspešnosti tohto porojektu. Nie však v plnej žiadanej výške 2500€ ale v zníženej 1500€. I tak krásna sumička pre náš dom, s ktorou sa dá pracovať. Budeme však samozrejme potrebovať vašu pomoc,
s ktorou sme rátali už aj pri tvorení tejto myšlienky. Viacerí sa možno spýtate prečo práve na tomto mieste? Toto miesto je problematické z dôvodu neustáleho vyrastania inazívneho stromu Pajaseň žliazkatý, ktorý síce už bol odstránený, ale jeho korene ženú stále nové a nové výhonky. Preto tu ani nemôže nič zmysluplné rásť a tento priestor je tým pádom neužitočný. Tým, že tento priestor prekryjeme vyvýšenými záhonmi, zahubíme neželané výrastky,
do vyvýšených záhonov zasadíme okrasné kvety a kríčky, či bylinky a skrášlime tak tento doposiaľ chladný priestor.
V neposlednom rade je dôležité, aby záhony boli tak trošku aj pod dozorom z našich okien a v blízkosti vody.
 
Náčrt myšlienky:
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Uverejnené 19.2.2019
ADOPTUJ SI SVOJ STROM
 
V blízkosti nášho domu bolo na neskorú jeseň 2018 vysadených spolu 11 kusov listnatých stromov, v troch rozličných lokalitách:
1/  5 kusov alej vo vnútrobloku,
2/ 3 kusy malé vchody 63,61 spolu s veľkými vchodmi 49 a 51,
3/ 3 kusy malé vchody 67,65,51,49.
 
Máme prísľub od mesta, že by sa malo na jar vysadiť ďalších 9 kusov stromov a to:
1/  6 kusov alej pri priečnom chodníku medzi vchodmi 79 a 83
2/ 3 kusy pred vchodmi 75 a 73
 
Je nevyhnutné o stromy sa starať, chrániť ich a polievať, najmä v prvom a druhom roku, aby nám neuhynuli a robili nám radosť - osoh.
 
Preto prichádzame s myšlienkou:
"ADOPTUJ SI SVOJ STROM"

 
Každý kto má záujem bude ním vybraný strom, o ktorý sa chce starať, označený jeho menovkou.
Cieľom je, aby stromy prežili, keďže boli veľmi neskoro nasadené, čo môže mať vplyv na ich rast. Nové, ktoré sa zasadia na jar budú tiež ohrozené, keďže stromy by sa mali sadiť najmä v jeseni v mesiaci september až október, aby sa uchytili ešte počas končiaceho vegetačného obdobia. Avšak keď im pomôžeme určite prežijú. Voda sa smie čerpať z našich výleviek, ktoré používa upratovačka - schválila to schôdza svojim uznesením zo dňa 18.10.2018 uznesenie číslo 6. Preto je aj nevyhnutné, aby sa našla osoba, ktorá bude mať strom adoptovaný a tým pádom aj kľúč od výlevky.
 
Verím, že vás táto myšlienka osloví a prihlásite sa. Na vlastné náklady dám vyrobiť tabuľky s menami.
Vyberte si prosím z fotografií nižšie a nahláste mi "SVOJ" strom na už známe kontakty:
mobil: 0907 74 73 64 alebo e-mailom: zastupcavlastnikov.nm@gmail.com.

 
Najväčšou vašou odmenou budú samozrejme krásne živé stromy a ktovie možno bude aj iná odmena.
PS: Myšlienka adopcie je myšlienkou mojej maželky, diky.
 
 
 ALEJ VO VNÚTROBLOKU:
MALÉ VCHODY 49, 51, 67 a 65
MALÉ VCHODY 63 a 61 SPOLU S VEĽKÝMI 51 a 49
ALEJ PRI KRÍŽNOM CHODNÍKU MEDZI VCHODMI 79 a 83:
 
 
_________________________________________________________________________________________________________________________________
 
Uverejnené 25.10.2018
Odpoveď Nitrianskej komunitnej nadácie, platforma Klub darcov, na podaný projekt doplnenie prvkov do nášho vnútrobloku:
Vase predlozene projekty do programu Klub darcov boli uspesne zaregistrovane v ramci 1. kola hlasovania Klub darcov (celkovy pocet 11).
Svoje sance postupu do 2. kola (prebehne 18.11. v PKO) zvysite tym, ze ohlasite svojich znamych, priatelov, kolegov, podporovatelov, aby venovali sumu min. 10€ do Klubu darcov. Ak tak urobia do 31.10.2018, automaticky sa im zasiela elektronicky formular, kde mozu zahlasovat za 6 projektov. Hlasovanie 1. Kola prebieha od 24.10. do 31.10. do 23:59. (Bohužiaľ nepostúpili sme do 2. kola a tým pádom sme boli neúspešní)
 
 
_________________________________________________________________________________________________________________________________

Uverejnené 12.10.2018
Vyjadrenia k žiadostiam o výsadbu a výrub stromov vo vnútrobloku, okolí nášho domu ako aj dopravného ihriska:
 
 
________________________________________________________________________________________________________________________________
 
Uverejnené 12.10.2018

Rezumé brigády z 29.9.2018

Susedská brigáda začala o 9:00 hod, avšak predchádzalo jej vybúranie dvoch pieskovísk.
Tieto pieskoviská boli prakticky nevyužívané z dôvodu, že do nich neustále padalo ihličie a šišky z priľahlých ihličnanov. Vybúranie vykonalo stredisko mestských služieb Nitra. Následne muselo logicky prísť k vyrovnaniu terénu pod starými pieskoviskami, spoločne s obnovou tretieho zeminou zasypaného pieskoviska. Táto zemnina zo starého pieskoviska sa fúrikmi premiestnila na miesto zrušených dvoch pieskovísk. Do obnoveného pieskoviska sa priviezli dve fúry nového piesku, ktoré tak isto priviezli mesksé služby. Pieskovisko teraz slúži deťom, svieti naň aj slniečko a nepadá do neho ihličie.
Pracovalo sa po celom vnútrobloku. Dievčatá hrabali polámané haluziny popadané na zemi a chlapci zase opilovali konáre a robili terénne úpravy na pieskoviskách. Opílili sa suché haluze ako aj haluze, ktoré zavadazli a boli nebezpečné. Mnohé mini lokality sa tak aj presvetlili a skrášlili. Nepracovalo sa iba vo vnútrobloku ale aj v iných častiach domu. Kde najmä bolo treba vypíliť suché a zavadazjúce haluze, či od výchrice zlomený strom. Viacerí starší obyvatelia sa pridali k brigáde a robili ľahšie práce ako ostrihávanie prebujnelých kríčkov alebo pracovali na predzáhradkách. Popri práci sa družne debatovalo a susedia sa navzájom spoznávali. Prakticky všetci si navzájom aj potykali a vytvorili tak absolútnu pohodičku, ku ktorej prispelo aj trošku toho v poháriku, čo susedia priniesli. Debatovalo sa aj po brigáde na témy vnútrobloku ale i iné. Za jedno predpoludnie sa vykonalo viac ako za posledných 20 rokov. Od zmeny režimu si nepamätám, žeby sa ľudia takto dali dokopy a spoločne pracovali na svojom okolí. Prišlo zhruba 20 - 25 osôb, čo nie je málo. Najviac ma teší, že ľudia našli k sebe cestu a otovrili tak novú knihu nášho spoločenského života. Som presvedčený, že to takto pôjde aj ďalej a stále lepšie a lepšie.

Pod hlavičkou nášho bytového domu sa vytvorila neformálna skupina ľudí, ktorí dávajú hlavy dokopy a pracujú na grantovom programe pre ďalšie skrášlenie a najmä sfunkčnenie nášho vnútrobloku. Skupinu tvoria: Michaela Hefková, Milo Špoták a Marcel Kováč. Týmto im chcem poďakovať, že sa ujali tejto úlohy. Zástupca vlastníkov sa stal poradcom čo sa týka z pohľadu administratívy. Anketu a hlasovanie ku grantu nájdete TU.

Poďakovanie patrí nášmu pilčíkovi Petrovi Uhrínovi, ktorý nie je z nášho domu a prišiel pomôcť bez akéhokoľvek nároku na honorár. Klobúk dole pred takýmito priateľmi. Vážime si to.

Poďakovanie patrí aj Andrejovi Sitkeyovi. Tiež nie je znášho domu, ktorý svojou troškou prispel k terénnym úpravám pri soche "Ruky" a zveladil tak tento priestor pred slávnosťou, ktorá sa konala na druhý deň v nedeľu.

V neposlednom rade sa patrí poďakovať aj našim poslancom Anne Šmehílovej a Štefanovi Štefekovi, ktorí nielenže naplnili svoju rolu poslancov a zabezpečili mechanizmy pre vybúranie starých pieskovísk s dovozom nového piesku, ale aktívne sa zapojili aj do brigády. To nie je samozrejmosťou v každom volebnom obvode nášho mesta. Vážime si to a ďakujeme.

________________________________________________________________________________________________________________________________
 
 
Uverejnené 21.9.2018   ☼ BRIGÁDA ☼

Dňa 29.9.2018 od 9:00 hod.

sa uskutoční brigáda vo vnútrobloku

(pôvodne mala byť 22.9.2018 avšak predpoveď počasia nedovoľuje túto činnosť)

Každý je vítaný, zveľaďujme si svoje životné prostredie!

_________________________________________________________________________________________________________________________________

»VÝSADBA A VÝRUB«

 
Uverejnené 13.9.2018
Po odbornej obhliadke s pracovníkom Mestského úradu pánom Žuffom, za asistencie poslancov VMČ Chrenová p.Šmehílovej a p.Štefeka ako aj zástupcu vlastníkov p.Mikulášika, boli schválené a označené stromy vo vnútrobloku k výrubu. Tento výrub sa koná na základe prvotnej požiadavky obyvateľov, ktorá sa rozoberala na dvoch minischôdzach konaných práve v našom vnútrobloku pred dvoma týždňami. Táto požadavka k výrubu bola podporená podpisovými hárkami obyvateľov príslušných vchodov, tak ako je to u nás zvykom a mesto aj požaduje. Pridali sa aj ďalšie dva vchody, ktoré potrebujú odstrániť tiež stromy, ktoré buď tienia (51) alebo sú vo veľmi vážnom stave a ohrozujúce (83).

Podanú žiadosť si môžete stiahnuť tu: Podnet na výrub drevín sept 2018.pdf

Hlasovanie za výrub:
vnútroblok:               61 - 8 osôb ZA (z jedenástich)
                               59 - 8 osôb ZA (z jedenástich)
                               57 - 6 osôb ZA (z jedenástich)

ostatné:                   51 - 7 osôb ZA (z jedenástich)
                               83 - 7 osôb ZA (z jedenástich)

Po osobnej obhliadke som ako váš zástupca vlastníkov podal podnet k výsadbe 23 kusov nových stromov na vhodnejšie miesta než je tesná blízkosť nášho domu.
Tu si môžete stiahnuť podnet k výsadbe: Podnet na výsadbu nových stromov sept 2018.pdf

Výsadbu týchto stromov budeme vykonávať sami v brigádnickej činnosti, aby sme si stromy vážili, chránili ich a zalievali.

Tiež som spoločne s ďalším zástupcom vlastníkom z Lomnickej ulice Andrejom Sitkejom, podal návrh na výsadbu 5 kusov stromov pri detskom ihrisku "Dráha" prináležiacom k dopravnému ihrisku. Spoločne s úpravou múrika na sedenie a doplennie sedenia na tomto múriku a tiež aj doplenenie pouličného osvetlenia na tomto ihrisku a príchodovom chodníku k dopravku.

Tu si môžete stiahnuť podnet na úpravu detského ihriska "Dráha": Podnet na úpravu detského ihriska Dráha pri dopraku.pdf

Verím, že týmto spôsobom odštartujeme revitalizáciu nielen nášho vnútrobloku ale aj blízkeho a širšieho okolia nášho domu.

___________________________________________________________________________________________________________________________________

░ DISKUSIA O RIEŠENÍ VNÚTROBLOKU ░

 
 
Uverejnené 6.9.2018
6.9.2018 dopoludnia sa vykonala miestotvárna obhliadka požadovaného výrubu stromov. Prítomný Ing Peter Žuffa - referent pre výrub a výsadbu zelene mesta Nitry, poslanci Anna Šmehílová a predseda VMČ č.7 Štefan Štefek, Róbert Mikulášik zástupca vlastníkov bytov. Po obhliadnutí miesta a podaní informácie žiadostí z predchádzajúcej diskusnej schôdze konanej 31.8.2018 o výrub viacerých stromov, zodpovedný pracovník čiastočne s týmto výrubom súhlasí. Súhlasí s výrubom 4 stromov a nie 6. Tie následne aj označil sprejom (pozri foto nižšie). Nasleduje oficiálna žiadosť, ktorú podáva zástupca vlastníkov, podporená podpisovými súhlasnými vyjadreniami všetkýc dotknutých vchodov (61, 57 a 59), plus odobrením výboru VMč Chrenová-Janíkovce. Bavili sme sa aj o zamýšľanej výsadbe, ktorú pán Žuffa víta a podal nám relevantné informácie ako postupovať, aby sme nové stromy mali nasadené čím skôr.
___________________________________________________________________________________________________________________________________
 
Uverejnené 5.9.2018
Dňa 31.8.2018 18:00 sa za účasti našich poslancov p.Šmehílovej a p.Štefeka uskutočnila diskusná schôdza o riešení vnútrobloku 73-59 nášho bytového domu. Vnútroblok je tá časť nášho domu, kde nedávno pribudol nový chodník a nie je tam žiadna cesta. Tejto diskusnej schôdzi predchádzalo ešte jedno menšie stretnutie, na ktorom predseda VMČ Chrenová p.Štefek požiadal o ďalšie stretnutie pre zabezpečenie účasti viacerých susedov a dosiahnuť tak väčšiu názorovú zhodu. To sa po vyhlásení TU ako aj výveskami vo vchodoch aj stalo. Riešilo sa najmä, rekonštrukcia hracích prvkov malého detského ihriska, presun pieskoviska, opilovanie a vypilovanie stromov ako aj ich nová výsadba v rámci našej brigádnickej činnosti a tiež čistota a poriadok v tomto priestore. Víziou je nielen žiadať mesto o riešenie ale aj vlastnou činnosťou prispieť ku skrášleniu a následného udržiavania tohoto krásneho a tichého priestoru. Preto vyzývam všetkých ale najmä tých, ktorí sem majú orientované byty, aby priložili ruku k dielu.
Viac si môžete prečítať v zápise z tohto diskusného stretnutia:
Zápis z diskusie riešenia situácie vnútrobloku 73-59.pdf