Chrenovské sochy

"BARTFAY MEDZI NAMI" 
Knižná publikácia je projektom občianskeho združenia Nitrianske kultúrne dedičstvo. Títo chlapci nám zabezpečili inštalovanie repliky "RUKY" pri našom dome, ktoré pre nás a budúce generácie vymodeloval sám Bartfay.

Podporte vydanie tejto knihy v priloženom linku: "barfay medzi nami".

Bartfay medzi nami. Príbeh troch chrenovských sôch

 

OBNOVA PLASTIKY "RUKY" - "POCTA HUDBE"

Naše ruky - dielo umelca a Nitrančana Tibora Bartfaya, ktoré boli kedysi umiestnené na trávnatej ploche medzi blokmi "A" a "B", sa vrátia späť. Nebue to už však na úplne pôvodné miesto, ktoré bolo bližšie k cestičke pri naše 83ke ale budú situované viac do stredu, aby boli viditeľnejšie zo všatkých smerov. Nejedná sa však o originál, ale o repliku. Povodná plastika je značne poškodená a ateliér Stojednotka sa vo svojom projekte rozhodol pre vyrobenie repliky a vrátenie na miesto kam patrí. 12. septembra 2018 boli vykoppané základy pre umiestnenie tejto repliky. Základ bol vykopaný v dobrovoľníckej akcii, ktorej sa zúčastnili za náš dom: Maroš Migo, Mária Grežová, Róbert Mikulášik. Okánika 2: Martin Škorica. Lesná: Juraj Kuric. Aj im patrí naša vďaka.
Odhalenie sochy sa uskutoční 30. septembra 2018 o 15:00hod. Slávnosť bude spojená s malým piknikom.    Leták s pozvánkou na stiahnutie.   
Financie boli získané aj v rámci grantového programu Mesta Nitry "Mením moje mesto". Projekt ZUŠ Jozefa Rosinského Nitre "Ruky pre Chrenovú" sa umiestnil s počtom hlasov 827 na druhom mieste a získal sumu 2 700 Eur.

Veľká vďaka patrí ateliéru Stojednotka v spolupráci s OZ Rosinček pri ZUŠ Rosinského Nitra.

Pozrite si všetky návrhy, skyce a vizualizácie:

Preistorové umiestnenie

Pôdorys

Pohľady

Vízia

 

Klikni na nadpis pre zobrazenie originál článku o sochách, ktoré boli a možno raz budú súčasťou našej Chrenovej.

Článok uverejňujeme s povolením autorky Mgr. Miriam Hojčušovej, šéfredaktorky MY Nitrianske noviny. Ďakujeme.
  Juraj Novák, pedagóg ZUŠ, pri zreštaurovanej plastike Siréna
Vypočujte si audio nahrávku v Rádiu Regina s Jurajom Novákom spoluatorom projektu Bartfay medzi nami

 

O autorovi Tiborovi Bartfayovi

Tibor Bártfay *12.5.1922  -  † 3.10.2015Tibor Bartfay (12.5.1922 – 3.10.2015) sa narodil v Nitre a opakovane sa sem vracal. Aj svoju diplomovú prácu v roku 1947 vytvoril pre Nitru – išlo o trojmetrovú sadrovú sochu Štefánika.

„Zachovala sa z nej len jediná fotografia,“ hovorí Juraj Novák, ktorý skúmal majstrovu tvorbu. Na slávnostnom odhalení Kvetu povedal, že Bartfay nemal po ukončení štúdií ľahkú pozíciu: „Z Prahy sa vrátil ako vyštudovaný monumentalista, ktorý je závislý od štátnych zákazok, aby prežil.“

V Nitre má umelec niekoľko diel, mnohí ani netušia, že je ich autorom. Okrem notoricky známeho Lenina či Pomníka Červenej armády vytvoril napríklad aj reliéfnu stenu na nožičkovom dome na Štúrovej ulici, Protest proti vojne v parku, Pribinu pod hradom či Protest / Snem vtákov, ktorý stojí na trávniku pred Divadlom A. Bagara od roku 2000.

Sochy pre Chrenovú

Tri plastiky pre Chrenovú I vznikli na prelome 60./70. rokov. Prvá bola Siréna, bytosť z gréckej mytológie, ktorá je zo zváraného medeného plechu. Situovaná bola nad betónovou vodnou nádržou pred bytovým domom F. V roku 1999 ju demontovali.

„Nosník nebol povrchovo upravený, vo vode odhrdzavel a socha spadla do bazénika,“ povedal Novák. O rok neskôr bol bazén aj na odporúčanie Tibora Bartfaya upravený na detské ihrisko s pieskoviskom.

Ruky, známe aj pod názvom Pocta hudbe, sú z betónu a stáli medzi medzi blokmi bytových domov A a B, pod oknami majstra Júliusa Bartfaya. Syn ich vytvoril ako poctu svojmu otcovi. „Zrejme boli navrhnuté aj zrealizované bez harfy, ktorá bola urobená dodatočne,“ povedal Novák.

Povráva sa, že komisia, ktorá dielo schvaľovala, mala problém s tým, že ruky vyzerali akoby sa modlili. „To bolo ideologicky neprijateľné, preto medzi ne pribudla harfa.“

Kvet je zo zváraného medeného plechu, ľudia ho volali aj „slonie uši“. Stál medzi výškovými domami bloku D.

Súčasnosť

Dve plastiky od Tibora Bartfaya, ktoré boli pred rokmi na Chrenovej, sú už zreštaurované. Kvet stojí od minulého týždňa (posledný septembrový týždeň 2017) na podstavci v areáli Základnej umeleckej školy Jozefa Rosinského, Siréna je zatiaľ umiestnená v sklade.

Čaká tam aj dielo s názvom Ruky, mesto zrejme vyčlení peniaze na jeho obnovu na budúci rok. Všetky tri plastiky by sa mali vrátiť na Chrenovú. Podľa Juraja Nováka, autora projektu Bartfay medzi nami, to však nie je najlepšia myšlienka. O diela má obavy.

Všetky tri plastiky pred rokmi skončili v sklade mestských služieb, dôvodom bol zlý stav. Juraj Novák povedal, že projekt Bartfay medzi nami vznikol ako reakcia na neodborné uskladnenie sôch. Po dohode s mestom ich vlani previezli do areálu ZUŠ na Vajanského.

V tomto roku poskytlo mesto peniaze na obnovu Kvetu (10 500 eur) a Sirény (6 500 eur). Práce robil Martin Pala, dvorný reštaurátor Bartfayovcov.

„Ďakujem za iniciatívu, ktorú si vyvinul, ďakujem za bombardovanie a za to, že si nám nedovolil zabudnúť,“ povedala Novákovi pri odhaľovaní Kvetu Iveta Žitňanová z odboru kultúry na radnici.

Dodala, že Kvet sa určite vráti na Chrenovú, hoci nie na pôvodné miesto. Tam, kde stál, je teraz bujný porast. Na sídlisko sa má vrátiť aj Siréna a po zreštaurovaní tiež Ruky, v ich prípade pôjde do terénu kópia.

„Umiestnenie diel vo verejnom priestore je otázka na širšiu a veľmi odbornú diskusiu. Musíme posúdiť nielen to, že sochy boli vytvorené pre Chrenovú, ale musíme zvážiť aj ich hodnotu a hlavne materiál, z ktorého sú zhotovené,“ reagoval Juraj Novák v súvislosti s medeným Kvetom a Sirénou.

Pripomenul, že obe tieto diela boli poškodené a z Kvetu bol dokonca zozadu vystrihnutý kus plechu. Rozhodnutie, či sa vrátia na sídlisko, bude v konečnom dôsledku na vlastníkovi, ktorým je mesto.

 

"RUKY" (s harfou) inak aj "Pocta hudbe" - Pôvodne bola táto plastika umiestnená na trávnatej ploche medzi blokmi "A" a "B". Plastika je v súčasnosti značne poškodená a uvažuje sa nad vyrobením repliky.


 

Tibor Bartfay so Sirénou počas inštalácie. Vedľa je jeho otec Július a M. M. Scheer, architekt Chrenovej I. Plastika bola umiestnená v bazéniku pred domom "F"

 
Zreštaurovaný "Kvet"  inak nazývané aj "slonie uši" teraz umiestnené v areáli ZUŠ, plastika bola kedysi umiestnená pred výškovým domom "D2"
Verme, že všetky plastiky sa vrátia na svoje pôvodné miesta alebo do ich blízkosti, aby robili radosť ľuďom pre ktorých boli určené.